“АНГЛИ ХЭЛ-3” ХИЧЭЭЛИЙН СТАНДАРТ
·
Мэргэжлийн индекс D 141100
·
Хичээлийн
код Eng
111
·
Кредит 3
·
Хамрах хүрээ:
Монгол хэл-уран зохиолын 3-р ангид V, VI улиралд судална.
·
Судлах
цаг 144 Семинар.........64
цаг
Бие даалт.......80 цаг
·
Хичээлийн залгамж
холбоо:
·
Босоо тэнхлэгээр:
Сургалтын өмнөх: монгол хэлний
авиазүй, үгзүй, үгийн сан, уран зохиолын түүх
Сургалтын дараах: утга судлал,
хэл шинжлэлийн түүх, харьцуулсан уран зохиол
·
Хэвтээ тэнхлэгээр: Монгол хэлний
дидактик, уран зохиолын дидактик, монгол хэлний өгүүлбэрзүй, уран зохиолын түүх
·
Хичээлийн зорилго: Мэргэжлийн бус ангийн
оюутнууд багшийн болон хичээл сургалтын үйл ажиллагаатай холбоотой үг
хэллэгүүдийг цээжлэх, хэрэглээ болгох, бусадтайгаа харилцаж ярьж сурах, мэргэжлийн үг хэллэгтэй эхүүдийг англи хэлнээс эх хэл
рүүгээ хөрвүүлэн уншиж ашиглах чадвар эзэмшүүлэхэд энэхүү хичээлийн гол зорилго
оршино.
·
Агуулгын хүрээ: Багшийн үйл ажиллагаа, хичээл зохион байгуулалт, хэл шинжлэл, уран
зохиолын нэр томъёо, англи хэлний үгийн бүтэц, үгсийн аймаг.
Оюутны
эзэмших мэдлэг, чадвар:
№
|
Бүлэг сэдэв
|
Эзэмших мэдлэг
|
Чадвар
|
I.
|
Becoming
a teacher/ teaching lesson/lesson planning
|
Багшийн үйл ажиллагаа, заах аргазүй, хичээл зохион
байгуулалтын талаарх үг хэллэгтэй
болох
|
Мэргэжлийн үг
хэллэгийг хэрэглээ болгох, харилцах
чадвар эзэмших /100-130 үг цээжлэх/, үгийн сангаа нэмэгдүүлэх
|
II.
|
Using
literature
|
Уран зохиолын элементүүд, төрөл жанрын талаарх үг
хэллэг сурах
|
Уран зохиолын хичээлийг заахад хэрэглэгдэх үг хэллэг,
нэр томъёог зөв хэрэглэх чадвар эзэмших /80-120 үг цээжлэх/
|
III.
|
Parts of
speech/ Linguistic terms
|
Англи монгол хэлний үгсийн аймаг /нэр үг, үйл үг, төлөөний үг, угтвар үг, баймж үйл
үг, тэмдэг нэр,/
|
Хэл шинжлэлийн мэргэжлийн үг хэллэгийн толь/250-300үгтэй/ хөтөлж, тэдгээрийг ялган таних, өгүүлбэрт зөв
хэрэглэх чадвар
|
“Англи хэл-3” хичээлийн бие даах ажлын
удирдамж
/2012-2013 оны хичээлийн
жилийн II улирал/
ХБ-3 анги
Зорилго:
Ø мэргэжлийн
холбогдолтой үг хэллэгийг судлах
Ø англи
хэлний үгийн сангаа нэмэгдүүлэх
Ø ярианы
болон бичгийн чадвараа сайжруулах
Сэдэв
|
Гүйцэтгэх
аргачлал
|
Хугацаа
|
Шалгах хэлбэр
|
Үр дүн
|
Ø O.Henry “The gift of Magi”
|
Эхийг уншиж ойлгох, орчуулах, шинэ үг хэллэгийг цээжлэх
|
14 дэх долоо хоногт
|
Эхийг уншиж, орчуулахдаа хэлзүйн болон найруулгазүйн
алдаагүй бичсэн байдлыг харгалзан 15
хүртэлх оноогоор үнэлэх
|
|
Ø
Parts
of speech
|
Англи хэлний үгсийн аймгийн талаар онолын ухагдахууныг
мэргэжлийн ном сурах бичгээс тэмдэглэл хөтлөх
|
13 дахь долоо хоногт
|
Ном сурах бичгээс онолын ухагдахууныг хэрхэн оновчтой,
тодорхой бичиж тэмдэглэсэн байдлыг харгалзан 15 хүртэлх оноогоор үнэлэх
|
|
Боловсруулсан
багш..........................................Б.Ариунзаяа
1.
Ariunzaya.
B “English-3 lectures”
2.
Gordana
Petricic “Play`n Talk” USA.,
1997
3.
Jack
C. Richards and Theoder S. Rodgers “Approaches and Methods in language teaching
description and analysis” New York, Cambridge University press., 1986
4.
Mary
Underwood “Effective class
management” by Longman INC., New York.,
1987
5.
Myra
Pollack Sadker, others “Teachers, schools, society” USA., 2000
Munkhtsooj. B
“Methodology of teaching" ., 2012
In the classroom
1. Hi everybody? Сайн байцгаана уу?
2. Hi, teacher, (Good morning, teacher) Сайн, сайн байна уу? Та
3. Sit down. Who is on duty today? Сууцгаа. Өнөөдрийн жижүүр хэн бэ?
4. Me Би
5. Make a duster wet and clean the board. Алчуурыг норгож самбар арчаарай
6. Who is absent today? Ирээгүй хүн бий юу?
7. Nobody is absent today. All are present Бүгд ирсэн.\
8. What is the date today? Өнөөдөр хэдэн сарын хэдэн бэ?
9. Today is the first of September. Өнөөдөр 9 сарын 1
10. Good. Let`s start our lesson. За хичээлээ эхэлцгээе!
11. May I come in? Орж болох уу?
12. Yes, please. Why are you late? Орж болно. Яагаад хоцорсон бэ?
13. Sorry, I am late because I waited a bus Уучлаарай багшаа автобус хүлээгээд
14. Close the door, take a seat. За хаалгаа хаагаад байрандаа суу.
15. Let`s stat to fix new words. Шинэ үгээ үзье.
16. I will pronounce a word 3 times slowly Би шинэ үгийг 3 удаа аажуухан хэлнэ
17. Listen to me carefully and repeat after me Намайг анхааралтай сонсоод давтаж хэлээрэй.
18. Now close you eyes repeat and learn by heart Одоо нүдээ аниад дотроо хэлж тогтоогоорой.
19. Who is ready? Хэн бэлэн болсон бэ?
20. I am ready. May I answer? Би бэлэн хариулж болох уу?
21. Please, excellent. Болно. Их сайн байна.
22. Who is next? Raise your hand please. Дараагийнх нь хэн бэ? Гараа өргө.
23. May I ask you some questions? Багшаа юм асууж болох уу?
24. Please. What do you want to ask? За, юу асуух гэсэн юм бэ?
25. What does sentence mean? Sentence гэдэг үг ямар утгатай вэ?
26. Do you have any questions? Өөр асуух зүйл байна уу?
27. No, we don`t. All are clear. Өөр асуух зүйлгүй. Бүгд ойлгомжтой.
28. Lesson is over. Good bye. Have a break. Хичээл дууслаа. Баяртай, завсарлацгаа
29. The bell is ringing. Хонх дуугарч байна.
30. Come to the classroom. Ангидаа орцгоо.
31. Pay your attention, please Анхааралтай байгаарай.
32. Do you understand? Та нарт ойлгомжтой байна уу?
33. Teacher! I`m not ready. Арай бэлэн болоогүй байна.
34. Say it again, please. Good that`s right. Дахиад хэл. Болж байна
35. Don`t talk to each other. Хоорондоо битгий ярь.
36. Look at the blackboard! Самбар луу харцгаа.
37. Teacher! May I go out? Yes, please. Багшаа гарч болох уу? Бололгүй яахав.
38. Is it clear for you? Та нарт ойлгомжтой байна уу?
39. You have just 5 minutes. Таван минут үлдлээ.
40. Time is up. Цаг боллоо.
41. .You must finish your wok on time. Ажлаа дуусгаарай.
42. Please, Tuya collects the papers. Туяа бичсэн дэвтрийг хураагаарай!
43. Clean the classroom, please. Ангиа цэвэрлээрэй.
44. Listen again. Дахиад нэг сонсоё.
45. Now please work in pairs. Одоо хоёр хоёроороо ажиллаарай.
Let`s learn new words
Хөтөлбөр
зөвлөмжинд хэрэглэсэн үндсэн нэр томьёо
1.
Хүлээгдэж буй ерөнхий үр дүн-expected
general outcomes
2.
Хүлээгдэж буй тодорхой үр дүн-expected
specific outcomes
3.
Цогц чадамж-a competence
4.
Мэдэхүйн цогц чадамж –learning to know
5.
Хийж гүйцэтгэх цогц чадамж-learning to do
6.
Оршихуйн цогц чадамж –learning to be
7.
Нийгэмшихүйн цогц чадамж-learning to live
together
8.
Нийгэм-соёлын цогц чадамж-a social-cultural
competence
9.
Мэдлэг-knowledge
10.
Мэдлэг бүтээх-knowledge construction
11.
Чадвар-skills
12.
Хэрэглээ –an application
13.
Үнэлгээ-an assessment
14.
Хөтөлбөрийн үнэлгээ-evaluation of the curriculum
15.
Өөрийн үнэлгээ-self-assessment, self-evaluation
16.
Ээлжит хичээлийн үнэлгээ-evaluation of the
lesson
17.
Арга зүй-methodology
18.
Арга, хандлага-methods and approach
19.
Арга техник-techniques
20.
Зөвлөмж-recommendations
21.
Бүлэг сэдэв-a thematic unit
22.
Нэгж хичээлийн хөтөлбөр-a unit plan
23.
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр-a lesson plan
24.
Үнэлгээний шалгуур-an assessment criteria, benchmarks
25.
Үнэлгээний жишиг даалгавар-assessment tasks
26.
Үйл ажиллагаа-an activity
27.
Зорилго-an aim, a goal
28.
Зорилт-an objective
29.
Хөтөлбөр-curriculum
30.
Агуулга-
a content
31.
Агуулгын ай-a content domain
32.
Агуулгын хүрээ-a curriculum framework
33.
Хам сэдэв-a context
34.
Сэдэв-a theme, a topic
35.
Хичээл-
a lesson
36.
Хичээлийн үе шат-
stages of the lesson
37.
Хичээлийн явц-procedure of the lesson
38.
Багшийн үйл ажиллагаа-teacher`s work
39.
Суралцагчийн үйл ажиллагаа-student`s work
40.
Багийн ажил-a group work
41.
Ганцаарчилсан ажил-an individual work
42.
Анги нийтийн ажил-a class work
43.
Зааварчилгаа-instructions
44.
Суралцагч төвтэй сургалт-student-centered
teaching
45.
Коммуникатив арга зүй-a communicative
methodology
46.
Сурах арга барил-learning strategy
47.
Сурах хэв шинж –learning styles
48.
Суралцагчдын хэрэгцээ сонирхол-learner`s
need and interest
49.
Суралцагчдын сэдэл тэмүүлэл-learner`s
motivation
50.
Сургалтын орчин-
teaching/learning environment
51.
Сургалтын хэрэглэгдэхүүн-teaching/learning
materials
52.
Хөтөлбөр боловсруулах-curriculum
development
53.
Хүүхдийн хөгжил, төлөвшил-child development
54.
Хувь хүний онцлог-personal/individual characteristics
55.
Багшийн хөгжил-
teacher development
56.
Хичээлийн зохион байгуулалт-classroom
management
57.
Хичээл хоорондын залгамж холбоо-cross-curricular
content
58.
Оюун ухааны олон талт чадамж-multiple
intelligences
59.
Төсөлт ажил-a project work
60.
Бүтээлийн сан-a portfoliareading text
No charge
Our
little boy came up to his mother in the kitchen one evening while she
was fixing supper. And he handed her a piece of paper that he had been
written on. After his mum dried her hands on apron she read it and this
is what it said:







Well
I will tell you, his mother looked at him standing the expectantly. She
could see the memorize flashing through her mind. So she picked up the
pen turned off the paper that he written on and this is what she said:







Well
friends, when our son finished reading his mother had written there
were great big old tears in his eyes and he looked straight up at his
mother and said “Mum, I`m sure I do love you and then he took the pen
and in great big letters he wrote
“Paid in full”
No comments:
Post a Comment